o szyciu i innych rzeczach zajmujących mój "międzyczas"… :)
piątek Grudzień 15th 2017

Szybkie bułeczki – bułki na śniadanie

 To ostatnio mój ulubiony przepis na szybkie i pyszne pieczywko…

(porcja na jedną dużą formę)

-        3 – 6 szklanek mąki (można dać różne – z żytnią dłużej są świeże – ale nie więcej niż 1-3 łyżki, trochę pszennej  razowej  – im mniej białej pszennej, tym mniej potrzebują wyrabiania i rośnięcia – zazwyczaj daję żytnią ok. 2 szkl razowej i resztę dosypuję białą pszenną)

-        15-20g drożdży – jak daję mąkę żytnią to dodaję też ok łyżki zakwasu chlebowego – tutaj można przeczytać wszystko czego sama  nauczyłam się o zakwasie na własnym przykładzie :)

-        2 szklanki wody ciepłej

-        łyżka soli (płaska)

-        3 łyżki oleju

-        ziarna słonecznika, dyni, siemię lniane, zioła, mak, sezam itp.

1. Rozmieszać w dużej misce drożdże (+zakwas) z ciepłą wodą,  2 szklanki mąki i pozostawić chwilkę do wyrośnięcia.

2. Wymieszać z pozostałymi składnikami  – mąki tyle żeby ciasto się nie kleiło i dało się wyrabiać – można wsypać jakieś ziarenka (siemię lniane, słonecznik..), zioła – co kto lubi. Wyrobione ciasto zostawić na chwilkę (ok pół godziny) do podrośnięcia – powinno podwoić objętość.

3. Uformować bułeczki  - można je moczyć wodą i posypywać sezamem, makiem. Ułożyć na posmarowanej olejem, lub wyłożonej papierem do pieczenia formie i  nagrzać piekarnik do 200°C – na tym etapie powinien im wystarczyć do podrośnięci czas nagrzewania piekarnika.

Można na tym etapie wstawić bułki do lodówki  i upiec np. rano na śniadanko (powinny najpierw ok 20-30 min poleżeć w temperaturze pokojowej).

Piec ok 20 min aż się delikatnie zarumienią.

Smacznego!

Komentarze czytelników

2 komentarzy do “Szybkie bułeczki – bułki na śniadanie”

  1. ~NadGorliwy pisze:

    A jajko ? Nie dodałaś jajka a bez tego nic nie wyjdzie ….

Komentuj