o szyciu i innych rzeczach zajmujących mój "międzyczas"… :)
środa Styczeń 24th 2018

Storczyk na podkładce – cz. 3

Teraz  już będzie sama przyjemność…

…. czyli umieszczenie naszego storczyka na podkładce.

Na początku musimy namoczyć w jakimś naczyniu z wodą troszkę sphangum (nie za dużo on rośnie)  i przecinamy rajstopy na wąskie paski – jak naciągniemy zrobią się z nich sznurki – wystarczająco delikatne żeby nie zniszczyć korzeni storczyka a jednocześnie wystarczająco mocne by go przytrzymać zanim nie przyrośnie korzeniami do podkładki.

Potem wyciągamy storczyka z doniczki i dokładnie go oczyszczamy, myjemy liście i korzenie pod wodą – podcinamy te suche albo zgniłe – byle tylko coś zostało…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakładamy na podkładkę w zagłębieni trochę mchu i zakładamy delikatnie storczyka, przywiązujemy go mocno przy samym dole liści tak, żeby się nie przewracał i dalej korzenie dokładając troszkę mchu pomiędzy nie. Uwaga mech nie może całkowicie przykryć korzeni ma tylko trochę zatrzymać wilgotność po zraszaniu. Korzenie w większości muszą być na wierzchu.

Całość powinna wyglądać mniej więcej tak:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz pozostaje tylko znaleźć dla mnich przyjemne miejsce i czekać aż zakwitną. Oczywiście takiego storczyka trzeba często zraszać (jeśli to możliwe to codziennie) – bo bardzo szybko wysycha, najlepsza do tego jest jest woda destylowana – nie pozostawi na korzeniach osadu. Można je też moczyć później w całości co jakiś czas – ale jak się rozrosną i korzenie powędrują w rożne strony może to być utrudnione. Inna opcją jest umieszczenie ich w akwarium – na dnie wysypany keramzyt i wtedy można zalać go wodą dzięki czemu można zostawić je bez zraszania nawet na kilka dni. Jeśli jest bardzo sucho to warto i zraszać i zalać dno wodą by parowała. Ważne tylko, by podkładka na której jest storczyk w tej wodzie się nie moczyła za długo bo zacznie pleśnieć - parująca woda storczykom z pewnością wystarczy wiec możemy spokojnie odizolować czymś podkładkę od dna z wodą.

Oczywiście można sobie takiego storczyka zawiesić na ścianie, niektórzy budują sobie całą korkową ścianę, na której umieszczają storczyki – ale pamiętajmy o wilgoci! Miejsce musi być całkowicie zabezpieczone, żeby sobie przy okazji jakiegoś grzyba nie wyhodować…

Ale chyba wygląda dużo lepiej niż w doniczkach.. prawda?

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzednie części:


http://narzekaczka.uchwycone-chwile.pl/2013/05/08/25/


http://narzekaczka.uchwycone-chwile.pl/2013/05/09/storczyk-na-podkladce-co-trzeba/


http://narzekaczka.uchwycone-chwile.pl/2013/05/10/storczyk-na-podkladce-co-trzeba-cz-2/

 

Komentuj